01:00
01:38
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Astra Optix HTX 1600 Laser Rangefinder - Whats in the box?
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Astra Optix HTX 1600 Laser Rangefinder
1 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
2 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
3 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
4 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
5 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
6 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
7 of 7 images
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular, Black, HTX1600
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: 5FT-RF-HTX1-HTX1600
MPN: HTX1600
UPC: 860004762300
List: $243.54Save 31%
$169.00
SP Bucks$3.38
Product Info for Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular belongs to our greater selection of Astra Optix Optics. You should explore the full range of Rangefinders from Astra Optix that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 4.25 oz |
| Width: | 1.45 in |
| Length: | 3.87 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Battery Life: | 10,000 Measurements |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Durable |
| Exit Pupil: | 16 mm |
| Operating Temperature: | 23 - 120 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Surveying, Shooting, Hunting |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Package Type: | Box |
| Twilight Factor: | 11.22 |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
- Fast Ranging
- Accurate Long Ranging Capabilities
- High Transmission Lcd Display With Lifetime Warranty
- Premium Optical Quality
- Advanced Technologies
- Ranging Capabilities: Reflective 1760yds, Building 1500yds, Tree 1000yds, Deer 800yds
- Range Response Time: 0.25 Seconds
- Laser Capabilities: 905nm Class I Laser, Horizontal Range Target Style, +/- 1 Yard Accuracy and Degree
- Ranging Modes: Horizontal-Angle Corrected Mode, Archery Mode, Angle Mode with Line of Sight, Gun Mode, Golf Mode and Scan Mode
- Housing Type: Durable Composite with Rubber
- Durability: IPX4 Rainproof Rating, Weatherproof and Shockproof
- Operation Temperature: 23F to +120F, Storage Temperature Range: 0F to +140F, Battery Type: CR2-3V, Optical System: 3 Eyes Full Glass System with 6x
Package Contents:
- Astra Optix HTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
- Laser Rangefinder
- Premium Soft Carry Case
- Microfiber Lens Cleaning Cloth
- Adjustable Neck-style Lanyard
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide.