1 of 2 images
ASP Guardian AAA Flashlight, Black 35726
2 of 2 images
ASP Guardian AAA Flashlight, Black 35726
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 80 lumens
- Bulb Type:
- Cree XPG LED
- Additional Features:
- Gold plated connectors, Polished aluminum reflector
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA
- Condition:
- New
Code: AF-FL-35726
MPN: 35726
UPC: 092608357266
List: $72.95Save 19%
$58.79
SP Bucks$1.18
Product Info for ASP Guardian AAA Flashlight, Black
ASP Guardian AAA Flashlight, Black belongs to our larger selection of ASP Lights. You should look at full selection of Lights from ASP which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for ASP Guardian AAA Flashlight, Black:
| Manufacturer: | ASP |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Light Output: | 80 lumens |
| Battery Life: | 6 - 15 hours |
| Bulb Type: | Cree XPG LED |
| Beam Distance: | 42 m |
| Diameter: | 0.62 in |
| Lens Material: | Optical Glass |
| Length: | 3.64 in |
| Weight: | 1.3 oz |
| Additional Features: | Polished aluminum reflector, Gold plated connectors |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA |
| Condition: | New |
Package Contents:
- ASP Guardian AAA Flashlight, Black