1 of 4 images
TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight, Black, TG-AG4405B
2 of 4 images
TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight, Black, TG-AG4405B
3 of 4 images
TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight, Black, TG-AG4405B
4 of 4 images
TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight, Black, TG-AG4405B
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Additional Features:
- No
- Length:
- 9 ft
- Attachment Type:
- No Mount
Code: 2TG-BW-ADRTG-TG-AG4405B
MPN: TG-AG4405B
UPC: 788130030998
List: $144.99Save 12%
$127.99
SP Bucks$2.56
Product Info for TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight
TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight belongs to our big selection of . Make sure to take a look at the full selection of from Apex Gear which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight:
| Manufacturer: | Apex Gear |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.05 kg |
| Additional Features: | No |
| Battery Type: | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Length: | 9 ft |
| Attachment Type: | No Mount |
| Mount Type: | No Mount |
| Width: | 10 in |
| Height: | 2.5 in |
Features of TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight
- PRO BRITE pin design increases brightness without crowding the sight picture
- GRAVITY-LINE rotational adjustment aligns aperture travel with gravity for long-distance precision
- Micro-adjustable windage and elevation
- Anti-reflective texture inside aperture and sunshade reduces glare
- Four-position windage gang adjustment for maximum compatibility and adjustment range
- Adjustable 2nd and 3rd axis level
- Aperture has 2 in. inside diameter
- Precision machined aluminum construction
- NEW shooter's ring design for even better peep alignment (bright day and glow-in-the-dark visibility with 90 degrees alignment marks)
- Overbuilt aperture and mounting bracket for maximum strength and durability
- REVOLVE rotary sight light
- Stainless steel hardware
- Removable machined aluminum sunshade
- For left and right-handed shooters
- Quiver mounting adapter
Package Contents:
- TruGlo Magnitude 5 Pin Light 19 Bow Sight