02:20
1 of 1 videos
American Optical Original Pilot Sunglasses - OpticsPlanet.com
1 of 1 images
Open Box, Dealer Demo, AO Original Pilot Sunglasses, Bayonet, Gold Frame, Green Glass Lenses, 52mm, 32192
Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Charcoal Black
- Lens Color:
- Polycarbonate Gradient Green
- Polarized:
- No
- Photochromic:
- No
- Temple Design:
- Bayonet
- Lens Material:
- Polycarbonate
- Lens Diameter:
- 52 mm
- Condition:
- New
Code: AO-USG-OPSB-30240
MPN: 30240
UPC: 672057302408
List: $466.35Save 42%
$269.99
SP Bucks$5.40
Product Info for AO Original Pilot Sunglasses, Bayonet Temples
AO Original Pilot Sunglasses, Bayonet Temples is part of our big selection of AO Eyewear. Don't forget to have a look at the entire range of Sunglasses from AO which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for AO Original Pilot Sunglasses, Bayonet Temples:
| Manufacturer: | AO |
| Temple Length: | 140 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Charcoal Black |
| Lens Color: | Polycarbonate Gradient Green |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Lens Shape: | Aviator |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 52 mm |
| Distance Between Lenses: | 20 mm |
| Condition: | New |
Features of AO Original Pilot SkyMaster Glass Sunglasses
- Domestically plated Silver metal
- Monoblock hinge designed for strength and style.
- A streamlined hinge system both opens and closes temples while locking the lens in place, without the need for a rim-lock.
- This hinge design translates to a sleek look that keeps your field of vision open.
- Bayonet temple style with clear acetate temple tips, offering a sleek and vintage look not readily available on the market that allow you to take frames on and off without removing a helmet.
Package Contents:
- AO Original Pilot Sunglasses, Bayonet Temples
- Polycarbonate