1 of 1 images
Ameristep Doghouse Ground Blind, Mossy Oak Break-Up Country, 300 Durashell Plus, 66in High, 60in Long, AMSAMEBL1005
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 60 in
- Height:
- 66 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 60 in
Code: KS8-HB-SP81-AMSAMEBL1005
MPN: AMS-AMEBL1005
UPC: 769524916630
List: $149.99Save 25%
$111.79
SP Bucks$2.24
Product Info for Ameristep Doghouse Ground Blind
Ameristep Doghouse Ground Blind belongs to our large collection of Ameristep Hunting Gear. You should look into the full collection of Hunting Blinds from Ameristep which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Ameristep Doghouse Ground Blind:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 60 in |
| Height: | 66 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 12 lb |
| Width: | 60 in |
Features of Ameristep Doghouse Ground Blind
- Shoot-through mesh porthole covers included
- Durashell Plus fabric shell with matte finish
- ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes
- Break-Up Country trim breaks up hard edges for a fully brushed-in look
Package Contents:
- Ameristep Doghouse Ground Blind