1 of 1 images
American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD
American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD is part of our larger collection of American Lock Security Products. Make sure to check out the entire range of Security Products from American Lock that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD:
| Catalog number: | 300056-890 |
| Type: | |
| Weight: | 1.67 lb |
| Body Width: | 2 1/4 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/8 in |
| Supplier No.: | 045-A7300KD |
| Body Material: | Steel |
| Body Thickness: | 7/8 in |
| Description: | 300056-878 |
| Finish: | Chrome |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- American Lock Tubular Cylinder Padlockkeyed 045-A7300KD / 300056-890