1 of 1 images
American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD
American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD belongs to our larger collection of American Lock Security Products. Remember to check out the complete variety of Security Products from American Lock which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD:
| Catalog number: | 300056-868 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.76 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/8 in |
| Supplier No.: | 045-A5200KD |
| Body Material: | Steel |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Description: | 300056-860 |
| Finish: | Chrome |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Solid Steel Padlock Satin Chro 045-A5200KD / 300056-868