1 of 1 images
American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509
American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509 is part of our large selection of American Lock Security Products. Don't forget to check out the entire range of Security Products from American Lock that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509:
| Catalog number: | 300054-330 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.42 lb |
| Color: | Orange |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 045-A1106ORJ-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Orange Safety Lock-out Padlock 5011102509 / 300054-330