1 of 1 images
American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507
American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507 belongs to our larger variety of American Lock Security Products. Remember to take a look at the complete selection of Security Products from American Lock that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507:
| Catalog number: | 300054-328 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.42 lb |
| Color: | Brown |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 045-A1106BRN-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Duranodic 5 Pin Safety Padlock 5011102507 / 300054-328