1 of 1 images
American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506
American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506 is part of our big selection of American Lock Security Products. Remember to have a look at the entire line of Security Products from American Lock that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506:
| Catalog number: | 300005-689 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 1/2 lb |
| Color: | Blue |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 045-A1106BLU-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Blue 5 Pin Aluminum Padlock Ke 5011102506 / 300005-689