1 of 1 images
American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505
American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505 is part of our large variety of American Lock Security Products. You should definitely browse the full line of Security Products from American Lock which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505:
| Catalog number: | 300054-326 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 1/2 lb |
| Color: | Black |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 045-A1106BLK-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Black Safety Lock-out Padlock 5011102505 / 300054-326