1 of 1 images
American Lock American Padlockia 045-L50KD, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock American Padlockia 045-L50KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock American Padlockia 045-L50KD
American Lock American Padlockia 045-L50KD is part of our greater collection of American Lock Security Products. Don't forget to check out the complete line of Security Products from American Lock which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock American Padlockia 045-L50KD:
| Catalog number: | 300056-906 |
| Type: | |
| Weight: | 1/2 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/8 in |
| Supplier No.: | 045-L50KD |
| Body Material: | Brass |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- American Lock American Padlockia 045-L50KD / 300056-906