1 of 1 images
American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514
American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514 is part of our large variety of American Lock Security Products. Be sure to check out the complete variety of Security Products from American Lock that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514:
| Catalog number: | 300005-692 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.58 lb |
| Color: | Green |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 3 in |
| Supplier No.: | 045-A1107GRN-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Aluminum Padlock Green Boxed 3 5011102514 / 300005-692