1 of 1 images
American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517
American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517 is part of our massive collection of American Lock Security Products. You should definitely browse the full selection of Security Products from American Lock which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517:
| Catalog number: | 300054-340 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.59 lb |
| Color: | Yellow |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 3 in |
| Supplier No.: | 045-A1107YEL-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Aluminum Padlock - Gold3in Sha 5011102517 / 300054-340