1 of 1 images
American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513 has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513
American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513 is part of our big variety of American Lock Security Products. Make sure to have a look at the entire collection of Security Products from American Lock which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513:
| Catalog number: | 300054-336 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.59 lb |
| Color: | Brown |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 3 in |
| Supplier No.: | 045-A1107BRN-KD |
| Body Material: | Aluminum |
| Body Thickness: | 3/4 in |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- American Lock Aluminum Padlock - Dyranodic 3 5011102513 / 300054-336