1 of 1 images
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD belongs to our massive selection of American Lock Security Products. You should definitely explore the full selection of Security Products from American Lock that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD:
| Catalog number: | 300056-884 |
| Type: | |
| Weight: | 1.13 lb |
| Body Width: | 2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 2 in |
| Supplier No.: | 045-A7261KD |
| Body Material: | Steel |
| Body Thickness: | 7/8 in |
| Description: | 300056-878 |
| Finish: | Chrome |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7261KD / 300056-884