1 of 1 images
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD
American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD belongs to our massive variety of American Lock Security Products. Make sure to explore the entire range of Security Products from American Lock that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD:
| Catalog number: | 300056-880 |
| Type: | |
| Weight: | 1.01 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 2 in |
| Supplier No.: | 045-A7201KD |
| Body Material: | Steel |
| Body Thickness: | 7/8 in |
| Description: | 300056-878 |
| Finish: | Chrome |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- American Lock 7-pin Tumbler Padlock 045-A7201KD / 300056-880