1 of 1 images
American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD has been discontinued by American Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD
American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD belongs to our greater variety of American Lock Security Products. Be sure to take a look at the complete line of Security Products from American Lock which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD:
| Catalog number: | 300056-886 |
| Type: | |
| Weight: | 1.28 lb |
| Body Width: | 2 in |
| Shackle Material: | Case Hardened Boron Steel |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 3 in |
| Supplier No.: | 045-A7262KD |
| Body Material: | Steel |
| Body Thickness: | 7/8 in |
| Description: | 300056-878 |
| Finish: | Chrome |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- American Lock 7 Pin Tubular Padlock Keyed Di 045-A7262KD / 300056-886