1 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
2 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
3 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
4 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
5 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
6 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
7 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
8 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
9 of 9 images
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5522915
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan/Green
- Sleep Capacity:
- 5-Person
- Doors:
- 2
Code: 1O-TMN-ALPS14-5522915
MPN: 5522915
UPC: 703438552294
List: $339.99Save 24%
$259.99
SP Bucks$5.20
Product Info for ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent
ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent is part of our greater variety of Alps Mountaineering Camping Gear. Make sure to check out the full variety of Tents from ALPS Mountaineering which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Tan/Green |
| Internal Height: | 72 in |
| Sleep Capacity: | 5-Person |
| Floor Area: | 80 sq. ft |
| Weight: | 13 lb |
| Zipper Type: | Center |
| Minimum Weight: | 12 lb |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 32 sq. ft |
| Floor Material: | Polyester Oxford |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 2 |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Tent Type: | Backpacking |
Features of ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent
- Free-standing two-pole design with 7000 series aluminum poles
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the tent poles
- 75D 185T Polyester fly resists UV damage and stays taut (fly has a vent)
- Factory-sealed fly and floor seams give best weather protection
- 210D 110T Polyester Oxford floor with 1500mm coating
- Extra large #10 zippers on doors and vestibules
- Easy entry and great ventilation with two doors (both with zippered mesh windows)
- Two vestibules for gear storage and extra weather protection
- Weatherproof fly buckles on for maximum adjustability and protection
- Mesh roof vents increase ventilation and improve star gazing
- Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes included
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Taurus 5-Person Outfitter Tent