1 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
2 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
3 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
4 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
5 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
6 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
7 of 7 images
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5222915
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Tan/Green
- Sleep Capacity:
- 2-Person
Code: 1O-TMN-ALPS11-5222915
MPN: 5222915
UPC: 703438500394
On Sale
List: $219.99Save 23%
$169.49
SP Bucks$3.39
Product Info for ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent
ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent belongs to our large variety of Alps Mountaineering Camping Gear. Make sure you check out the full collection of Tents from ALPS Mountaineering that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Tan/Green |
| Internal Height: | 46 in |
| Internal Length: | 7.6 in |
| Internal Width: | 32 in |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Floor Area: | 37 sq. ft |
| Weight: | 7 lb |
| Minimum Weight: | 6 lb |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 20 sq. ft |
| Floor Material: | Polyester |
| Number of Vents: | 2 |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Tent Type: | Backpacking |
| Last Chance: | Yes |
Features of ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent
- Free-standing two-pole design with 7000 series aluminum poles
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the tent poles
- 75D 185T Polyester fly resists UV damage and stays taut (fly has a vent)
- Factory-sealed fly and floor seams give best weather protection
- 210D 110T Polyester Oxford floor with 1500mm coating
- Extra large #10 zippers on doors and vestibules
- Easy entry and great ventilation with two doors (both with zippered mesh windows)
- Two vestibules for gear storage and extra weather protection
- Weatherproof fly buckles on for maximum adjustability and protection
- Mesh roof vents increase ventilation and improve star gazing
- Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes included
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Taurus 2-Person Outfitter Tent