1 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
2 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
3 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
4 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
5 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
6 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
7 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
8 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
9 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
10 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
11 of 11 images
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair, Salsa/Charcoal, 8011242
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Salsa/Charcoal
- Size:
- One Size
Code: 1O-CHR-AG48-8011242
MPN: 8011242
UPC: 703438802429
List: $79.99Save $4.00
$75.99
SP Bucks$1.52
Product Info for ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair
ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair is part of our massive selection of . Be sure to take a look at the full range of from ALPS Mountaineering which we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Salsa/Charcoal |
| Size: | One Size |
| Length: | 29 in |
| Width: | 24 in |
| Height: | 38 in |
| Weight: | 6 lb |
| Fabric/Material: | 420D polyester honeycomb |
| Max Weight Capacity: | 250 lb |
| Frame Material: | Steel |
Features of ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair
- Supportive high back design with adjustable pillow headrest
- Sturdy, compact foldable design
- Durable steel frame
- Nylon mesh center fabric
- Carry bag features clips that attach to loops as an accessory pouch
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Simmer Lounger Chair
- 6" x 4" x 23" carry bag