1 of 2 images
ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent, Glacier Gray/Molten Lava, 5421642
2 of 2 images
ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent, Glacier Gray/Molten Lava, 5421642
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Glacier Gray/Molten Lava
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Included Accessories:
- Mesh storage pockets, gear loft, 8" steel stakes, and guy ropes
- Tent Footprint:
- Not Included
- Doors:
- 2
- Additional Features:
- Seam Taped
Code: 1O-TCC-ALM0112-5421642
MPN: 5421642
UPC: 703438542424
On Sale
List: $189.99Save 23%
$146.49
SP Bucks$2.93
Product Info for ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent - 4 Person, 3 Season
ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent - 4 Person, 3 Season belongs to our large selection of Alps Mountaineering Camping Gear. You should definitely browse the complete variety of Tents from ALPS Mountaineering that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent - 4 Person, 3 Season:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Glacier Gray/Molten Lava |
| Internal Height: | 60 in |
| Internal Length: | 8 ft |
| Internal Width: | 7 ft |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Application: | Car/Base Camping |
| Floor Area: | 64 sq. ft |
| Weight: | 11.7 oz |
| Included Accessories: | Mesh storage pockets, gear loft, 8" steel stakes, and guy ropes |
| Packed Size: | 7 x 24 in |
| Body Material: | Mesh/Polyester |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | Fiberglass Poles |
| Max Length: | 90 in |
| Max Width: | 102 in |
| Floor Material: | 75D 185T Taffeta Floor with 1500mm Coating |
| Rain Fly Material: | 75D 185T Polyester Fly With 1500mm Coating |
| Doors: | 2 |
| Additional Features: | Seam Taped |
| Application: | Car |
| Weight Range: | 7+ lb |
| Tent Type: | Car Camping |
Features of ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent - 4 Person, 3 Season:
- Free Standing 2 Pole Design with Shock Corded Fiberglass Poles
- Easy Assembly with Pole Clips that quickly snap over the tent poles
- 75D 185T Polyester Fly resists UV damage and stays taut
- Factory Sealed Fly Floor Seams give best weather protection
- 75D 185T Taffeta Floor with 1500mm Coating
- Extra Large #8 Zippers on both doors for extra durability
- Easy Entry with 2 Doors and "single zip operation"
- Great Ventilation with 2 zippered windows (in the doors) and large side mesh panels
- Weatherproof Fly with a Ridge Pole provides an Awning over each Door
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Meramac 4 Tent - 4 Person, 3 Season