1 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
2 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
3 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
4 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
5 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
6 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
7 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
8 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
9 of 9 images
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent, Blue/Tan, 5422816R
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue/Tan
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Doors:
- 2
Code: 1O-TMN-ALPS05-5422816R
MPN: 5422816R
UPC: 703438542301
List: $299.99Save 23%
$229.99
SP Bucks$4.60
Product Info for ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent
ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent is part of our massive variety of Alps Mountaineering Camping Gear. Make sure to explore the entire line of Tents from ALPS Mountaineering that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Blue/Tan |
| Internal Height: | 60 in |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Area: | 64 sq. ft |
| Weight: | 10.1 lb |
| Zipper Type: | Center |
| Minimum Weight: | 9.3 lb |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 2 |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Tent Type: | Backpacking |
Features of ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent
- Free-standing two-pole design with 7000 series aluminum poles
- 75D 185T Polyester fly resists UV damage and stays taut
- Factory sealed fly & floor seams give best weather protection
- 210D 110T Polyester Oxford floor with 1500mm coating
- Extra large #10 zippers on doors
- Easy entry with two doors and "single zipper operation"
- Great ventilation with two zippered windows in the doors
- Weatherproof fly with a ridge pole provides an awning over each door
- Mesh storage pockets and gear loft included
- Includes 8" steel stakes, carry bag and guy ropes
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Meramac 4-Person Outfitter Tent