1 of 2 images
ALPS Mountaineering Lynx 4 Tent, Glacier Gray/Blue Depths, 5424650
2 of 2 images
ALPS Mountaineering Lynx 4 Tent, Glacier Gray/Blue Depths, 5424650
Tap Tap to Zoom
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Color:
- Glacier Gray/Blue Depths
- Tent Footprint:
- Not Included
- Doors:
- 2
- Additional Features:
- Seam Taped
- Included Accessories:
- Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes
Code: 1O-TBK-ALM0012-5424650
MPN: 5424650
UPC: 703438544503
List: $249.99Save 32%
$169.99
SP Bucks$3.40
Product Info for ALPS Mountaineering Lynx 4 Person Tent
ALPS Mountaineering Lynx 4 Person Tent belongs to our massive collection of Alps Mountaineering Camping Gear. Be sure to check out the entire variety of Tents from ALPS Mountaineering that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Lynx 4 Person Tent:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Packed Size: | 6 x 23 in |
| Minimum Weight: | 7.9 lb |
| Weight: | 10.7 lb |
| Weight Range: | 7+ lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Outdoor, Camping, Hiking |
| Application: | Hiking, Camping, Outdoor |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Glacier Gray/Blue Depths |
| Body Material: | Mesh/Polyester |
| Floor Material: | 75D 185T poly taffeta floor with 2000mm coating |
| Rain Fly Material: | 75D 185T Polyester Fly With 1500mm Coating |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 8 ft |
| Max Length: | 108 in |
| Internal Width: | 7 ft |
| Max Width: | 90 in |
| Internal Height: | 52 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 7000 series Aluminum |
| Vestibule Area: | 25 sq ft / 2.32 sq m |
| Floor Area: | 64 sq ft / 5.95 sq m |
| Doors: | 2 |
| Additional Features: | Seam Taped |
| Included Accessories: | Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes |
Features of ALPS Mountaineering Lynx 4 Person Tent
- Free-standing two-pole design with 7000 series aluminum poles
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the tent poles
- 75D 185T polyester fly with 1500mm coating resists UV damage and stays taut
- Factory-sealed fly and floor seams provide best weather protection
- 75D 185T poly taffeta floor with 2000mm coating
- Extra large #8 zippers
- Two doors and two vestibules
- Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes included
- Weatherproof fly buckles on for maximum adjustability and protection
- Easy entry and great ventilation
- Vestibules for gear storage and extra weather protection
- Half mesh walls increase ventilation
- 4-person floor saver available
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Lynx 4 Person Tent