1 of 5 images
ALPS Mountaineering Big Air Pillow, Gray, 7999911
2 of 5 images
ALPS Mountaineering Big Air Pillow, Gray, 7999911
3 of 5 images
ALPS Mountaineering Big Air Pillow, Gray, 7999911
4 of 5 images
ALPS Mountaineering Big Air Pillow, Gray, 7999911
5 of 5 images
ALPS Mountaineering Big Air Pillow, Gray, 7999911
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Length:
- 24 in
- Depth/Thickness:
- 15.5 in
- Height:
- 4 in
- Included Accessories:
- Stuff Sack
Code: 1O-PLW-AL35PL-7999911
MPN: 7999911
UPC: 703438791112
$34.99
SP Bucks$0.70
Product Info for ALPS Mountaineering Big Air Pillow
ALPS Mountaineering Big Air Pillow belongs to our big collection of Alps Mountaineering Camping Gear. Make sure you take a look at the full line of Camping Gear from ALPS Mountaineering which we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Big Air Pillow:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Application: | Camping |
| Color: | Gray |
| Length: | 24 in |
| Depth/Thickness: | 15.5 in |
| Height: | 4 in |
| Included Accessories: | Stuff Sack |
| Fabric/Material: | 20D Polyester |
| Weight: | 7 oz |
Features of ALPS Mountaineering Big Air Pillow
- Small pack size, stuff sack included
- Lightweight 20D polyester fabric
- Brushed fabric is soft, quiet and comfortable
- Flat valve allows for easy inflation and deflation
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Big Air Pillow