1 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
2 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
3 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
4 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
5 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
6 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
7 of 7 images
ALPS Mountaineering Adventure Chair, Charcoal, 8140011
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Size:
- One Size
- Application:
- Camping, Outdoor
Code: 1O-CHR-ALM0080-8140011
MPN: 8140011
UPC: 703438810110
$69.99
SP Bucks$1.40
Product Info for ALPS Mountaineering Adventure Chair
ALPS Mountaineering Adventure Chair is part of our large variety of . Make sure to look into the entire collection of from ALPS Mountaineering that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ALPS Mountaineering Adventure Chair:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Charcoal |
| Size: | One Size |
| Width: | 20 in |
| Height: | 30 in |
| Weight: | 5 lb |
| Application: | Camping, Outdoor |
| Dimensions: | 20 x 16 x 30 in |
| Frame Material: | Powder-Coated Aluminum |
| Included Accessories: | 7 x 31 in Carry Bag |
| Fabric/Material: | TechMesh |
| Max Weight Capacity: | 400 lbs |
| Depth/Thickness: | 16 in |
Features of ALPS Mountaineering Adventure Chair:
- 400 lbs. Capacity
- Sturdy Powder Coated Aluminum Frame
- Black TechMesh Fabric
- Compact Foldable Design
- Includes 7 x 31 in Shoulder Carry Bag
- Seat Height: 17.5 in
- Fabric - Seat: 20 in wide x 16 in deep
- Frame - Seat: 20 in wide x 20 in deep
- Back Height: 30 in
- Total Width: 20 in
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Adventure Chair