1 of 5 images
Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case, Black/Red, 40in, 29732
2 of 5 images
Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case, Black/Red, 40in, 29732
3 of 5 images
Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case, Black/Red, 40in, 29732
4 of 5 images
Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case, Black/Red, 40in, 29732
5 of 5 images
Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case, Black/Red, 40in, 29732
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Red
- Gun Type:
- Rifle
- Size:
- 40 in
- Length:
- 40 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 10 in
Code: RT8-GC-ALLENCO48-29732
MPN: 29732
UPC: 026509044710
List: $48.99
$48.89
SP Bucks$0.98
Product Info for Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case
Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case is part of our large collection of Ruger Soft Gun Cases. Be sure to browse the entire variety of Soft Gun Cases from Ruger which we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case:
| Manufacturer: | Ruger |
| Color: | Black/Red |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | 40 in |
| Length: | 40 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 10 in |
Features of Allen Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case
- 42" case designed to fit Ruger 10/22 models with or without a scope
- Dense foam padding with durable endura exterior
- Ample storage with 3 exterior pockets
- Oversized Ruger screenprint
- Locking case
Package Contents:
- Ruger Cottonwood 10/22 Rifle Case