1 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
2 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
3 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
4 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
5 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
6 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
7 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
8 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
9 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC50-640-LRF
Tap Tap to Zoom
Documents
- Magnification:
- 3 - 24 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AG2-THM-REACHIR-REAC50-640-LRF
MPN: REAC50-640-LRF
UPC: 810027770325
List: $3,295.00Save $300.00
$2,995.00
SP Bucks$59.90
Product Info for AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular
AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular belongs to our big variety of AGM Global Vision Optics. Be sure to have a look at the full variety of Thermal Imaging Optics from AGM Global Vision that we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Angle: | 7 - 8.7 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Width: | 2.5 in |
| Length: | 4.5 in |
| Height: | 2.75 in |
| Battery Life: | 4 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 1.09 lb |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 3 dpt |
| Magnification Type: | Fixed |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Depth/Thickness: | 2.75 in |
| Dimensions: | 8 x 2.4 x 3.6 in |
| System/Lens Resolution: | 50 lp/mm |
| Manual Gain: | Yes |
Features of AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular
- 640×512, 12-micron sensor
- Sub-20mK thermal sensitivity
- Fast 50 Hz imaging
- Built-in 1,000-meter laser rangefinder
- New optimized image processing algorithms
- 1x, 2x, 4x, 8x digital zoom
- 1024×768 resolution, 0.39-inch OLED display
- Video/audio recording and image capture
- 64 GB built-in memory
- Wi-Fi hotspot
- Standby mode
- Replaceable and rechargeable 18650 Lithium battery
- Up to 4 hours continuous running
- Auto screen-off function
- Robust magnesium alloy housing
- Waterproof
- 5-Year Warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision ReachIR LRF 50-640 3-24x50mm Thermal Monocular