1 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
2 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
3 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
4 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
5 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
6 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
7 of 7 images
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 Night Vision Monocular, Gen 3 Auto-Gated Level 1, P43-Green IIT, 11PE412941143111
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 2+, 3
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Image Intensifier Tube:
- 3AL1
Code: AG2-NVM-3AL1-11PE412941143111
MPN: 11PE412941143111
UPC: 810164391476
List: $4,615.00Save $420.00
$4,195.00
SP Bucks$83.90
Product Info for AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 1x 26mm Night Vision Monocular
AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 1x 26mm Night Vision Monocular is part of our large selection of AGM Global Vision Optics. You should definitely browse the complete range of Night Vision Optics from AGM Global Vision which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 1x 26mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Night Vision Generation: | 2+, 3 |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Weight: | 10.2 oz |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | AA Alkaline, CR123 |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Image Intensifier Tube: | 3AL1 |
Features of AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 1x 26mm Night Vision Monocular
- Unique electronic controller
- Auto shut-off and manual gain control
- Multiple battery compatibility (AA or CR123)
- Automatic on/off switching system when articulating the device out of your view
- More compact and lighter than a conventional PVS-14: 4.25 in / 108 mm and 10.2 oz / 290 g
- Easy-to-use controls and adjustments
- Versatile mounting options
- Manual gain control
- Built-In IR illuminator
- Waterproof and rugged
- 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision PVS-14E 3AL1 1x 26mm Night Vision Monocular