01:00
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
AGM: A Tabletop Look at NVGs
1 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
2 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
3 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
4 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
5 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
6 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
7 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
8 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
9 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
10 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
11 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
12 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
13 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
14 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
15 of 15 images
AGM Global Vision NVG-50 3APW Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular 51 Degree FOV, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, Auto-Gated, P45 White Phosphor, Black, 4.4 4.6 2.9, 14NV5123474111
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- Autogated
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Magnification:
- 1 - 3 x
- Color:
- Black
Code: AG2-NVG-NVG51-14NV5123474111
MPN: 14NV5123474111
UPC: 810027779441
List: $9,895.00Save $900.00
$8,995.00
SP Bucks$179.90
Product Info for AGM Global Vision NVG-40 1-3x19mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
AGM Global Vision NVG-40 1-3x19mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles belongs to our larger selection of AGM Global Vision Optics. Don't forget to look into the full range of Night Vision Optics from AGM Global Vision which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision NVG-40 1-3x19mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | Autogated |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Weight: | 1.35 lb |
| Magnification: | 1 - 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Color: | Black |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Field of View, Linear: | 40 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 51 degrees |
| Battery Type: | AA, CR123A |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 45 - 57 lp/mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
Features of AGM Global Vision NVG-50 Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
- Redundant dual-tube design
- True stereoscopic vision
- Wide 51 deg. field of view
- Lightweight and compact
- Head or helmet mountable for hands-free operation
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
- Utilizes single CR123A lithium or AA battery
- Limited 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision NVG-50 Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
- One Lithium Battery CR123A
- Instruction Manual
- Goggle Kit Soft Carrying Case
- Lens Tissue
- Battery adapter CR123A 3V / AA 1.5V