02:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
AGM NVG-40 Night Vision Goggles
1 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
2 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
3 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
4 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
5 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
6 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
7 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
8 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
9 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
10 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
11 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
12 of 12 images
AGM Global Vision NVG-40 3APW Advance Performance Dual Tube Night Vision Goggle/Binocular, Auto-Gated, FOM1600-2000 Gen 3 Plus, P45 White Phosphor, Black, 4.5 4.6 2.9, 14NV4123474111
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- Autogated
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
- Additional Features:
- 3APW
Code: AG2-NVG-NVG41-14NV4123474111
MPN: 14NV4123474111
UPC: 810027779397
List: $8,395.00Save $100.00
$8,295.00
SP Bucks$165.90
Product Info for AGM Global Vision NVG-40 1x27mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
AGM Global Vision NVG-40 1x27mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles is part of our large variety of AGM Global Vision Optics. Remember to look at entire variety of Night Vision Optics from AGM Global Vision which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision NVG-40 1x27mm Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | Autogated |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Weight: | 1.42 lb |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Color: | Black |
| Additional Features: | 3APW |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Field of View, Linear: | 40 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | AA, CR123A |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
Features of AGM Global Vision NVG-40 Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
- Redundant dual-tube design
- True stereoscopic vision
- Lightweight and compact
- Head or helmet mountable for hands-free operation
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
- Utilizes single CR123A lithium or AA battery
- Limited 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision NVG-40 Advanced Performance Dual Tube Night Vision Goggles
- One Lithium Battery CR123A
- Instruction Manual
- Goggle Kit Soft Carrying Case
- Lens Tissue
- Battery adapter CR123A 3V / AA 1.5V