01:59
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
AGM: Battle Tested
1 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
2 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
3 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
4 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
5 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
6 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
7 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
8 of 8 images
AGM Global Vision FoxBat-5 NL3 Night Vision Bi-Ocular W/Sioux850 Long-Range Infrared Illuminator, 5x, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 10.3 5.5 3.1, 13FXB522103031
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Night Vision Generation:
- 2+
- Field of View, Angle:
- 9.5 degrees
- Additional Features:
- Gen 2+ Green Phosphor, Level 3 IIT
- Image Intensifier Tube:
- NL2
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- Battery Quantity:
- 1
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 5 dpt
Code: AG2-NVO-AGMNBO-13FXB522103031
MPN: 13FXB522103031
UPC: 810027770547
List: $1,989.54Save $30.54
$1,959.00
SP Bucks$39.18
Product Info for AGM Global Vision FoxBat-5 Night Vision Bi-Oculars
AGM Global Vision FoxBat-5 Night Vision Bi-Oculars is part of our larger collection of AGM Global Vision Optics. You should browse the full range of Night Vision Optics from AGM Global Vision which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision FoxBat-5 Night Vision Bi-Oculars:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 4.5 x |
| Objective Lens Diameter: | 108 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Battery Type: | CR132A, AA |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Field of View, Angle: | 9.5 degrees |
| Length: | 10.3 in |
| Weight: | 2.9 lb |
| Additional Features: | Gen 2+ Green Phosphor, Level 3 IIT |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Image Intensifier Tube: | NL2 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Storage Temperature: | -58 - 158 Fahrenheit |
| Manual Gain: | No |
| Width: | 5.5 in |
| Operating Temperature: | -40 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Height: | 3.1 in |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Life: | 30 hours |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Lens Material: | Glass |
Features of AGM Global Vision FoxBat-5 Night Vision Bi-Oculars:
- Super fast, multi-coated, all-glass optics
- Dual eye viewing system for long viewing sessions
- Detachable long-range infrared illuminator
- Rugged and versatile design
- Water and fog resistance
- Tripod mountable
- Hand strap and neck strap for the comfort of use
- Limited two-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision FoxBat-5 Night Vision Bi-Oculars
- Packing Box
- AGM Sioux850
- Long-Range
- Infrared Illuminator
- Wrist Strap
- Neck Lanyard
- Lens Tissue
- One Lithium Battery CR123A
- Operators Manual
- Soft Carrying Case