1 of 4 images
AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular, 640x512, 50 Hz Resolution, Zoom 1x/2x/4x/8x, Black, 7142510001306FL6
2 of 4 images
AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular, 640x512, 50 Hz Resolution, Zoom 1x/2x/4x/8x, Black, 7142510001306FL6
3 of 4 images
AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular, 640x512, 50 Hz Resolution, Zoom 1x/2x/4x/8x, Black, 7142510001306FL6
4 of 4 images
AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular, 640x512, 50 Hz Resolution, Zoom 1x/2x/4x/8x, Black, 7142510001306FL6
Tap Tap to Zoom
Documents
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Magnification:
- 3 - 24 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- New
Code: AG2-THM-714251-7142510001306FL6
MPN: 7142510001306FL6
UPC: 850038039271
Blazin' Deal
List: $3,844.00Save 34%
$2,541.14
Product Info for AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular
AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular is part of our large collection of AGM Global Vision Optics. Be sure to look at entire line of Thermal Imaging Optics from AGM Global Vision which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 8.8 - 7 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Length: | 184 mm |
| Battery Life: | 5 hours |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Weight: | 1.15 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Condition: | New |
| Range of Detection: | 2600 m |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 35 mK NETD |
| Battery Quantity: | 2 |
| Focus Range: | 2600 m |
Features of AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular
- Bi-spectrum image fusion and object highlight
- Detail enhancement and target recognition
- Selection of thermal view channel, visible light channel, or both them combined
- 12 m, 35 mK NETD high sensitivity thermal detector
- Fast 50Hz imaging
- 1x, 2x, 4x, 8x digital zoom
- Digital image processing technology
- Ultra-low illumination optical channel
- 19201080 Optical resolution
- Eye-safe laser rangefinder
- 1024768 resolution, 0.39-inch OLED display
- Video recording and snapshot, built-in EMMC (16 GB)
- Wi-Fi hotspot
- Standby mode
- Up to 5 hours continuous running
- Waterproof
- Limited 3-Year Warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Fuzion LRF TM50-640 3-24x50mm Thermal Monocular