03:53
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Ace Link Armor - Armor Plates Test
1 of 5 images
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate, Black, 10x12in, B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
2 of 5 images
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate, Black, 10x12in, B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
3 of 5 images
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate, Black, 10x12in, B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
4 of 5 images
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate, Black, 10x12in, B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
5 of 5 images
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate, Black, 10X12in, B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Size:
- 10x12 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- PE+ Ceramic Composite
- Threat Level:
- Level IV
- Weight:
- 6.1 lb
- Thickness:
- 0.9 in
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5ID-BP-SP33-B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
MPN: B-AP-4-1012-SIC-MC-SA
UPC: 810033862571
List: $399.99Save 21%
$315.99
SP Bucks$6.32
Product Info for Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate
Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate belongs to our greater collection of Ace Link Armor Armor Plates. Don't forget to explore the entire variety of Armor Plates from Ace Link Armor which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 10x12 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | PE+ Ceramic Composite |
| Threat Level: | Level IV |
| Weight: | 6.1 lb |
| Thickness: | 0.9 in |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Application: | Front and Back |
Package Contents:
- Ace Link Armor Level 4 SA Multi-Curve Armor Plate