1 of 4 images
Ace Link Armor Level 4 Body Armor ICW Up Armor Plate, Black, 10X12in, B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
2 of 4 images
Ace Link Armor Level 4 Body Armor ICW Up Armor Plate, Black, 10X12in, B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
3 of 4 images
Ace Link Armor Level 4 Body Armor ICW Up Armor Plate, Black, 10X12in, B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
4 of 4 images
Ace Link Armor Level 4 Body Armor ICW Up Armor Plate, Black, 10X12in, B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Size:
- 10x12 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 6.9 lb
- Thickness:
- 0.9 in
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5ID-BP-SP31-B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
MPN: B-AP-4-1012-SIC-SC-ICW
UPC: 810033869440
List: $350.99Save 20%
$279.99
SP Bucks$5.60
Product Info for Ace Link Armor Level 4 Ceramic Hard Armor Plate
Ace Link Armor Level 4 Ceramic Hard Armor Plate belongs to our big selection of Ace Link Armor Armor Plates. You should definitely take a look at the full range of Armor Plates from Ace Link Armor that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Ace Link Armor Level 4 Ceramic Hard Armor Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 10x12 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 6.9 lb |
| Thickness: | 0.9 in |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Application: | Front and Back |
Package Contents:
- Ace Link Armor Level 4 Ceramic Hard Armor Plate