03:36
07:21
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Ace Link Armor - Dual-Protection Armor Panels Testing
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Ace Link Armor Level IIIA Soft Armor Panel Test
1 of 3 images
Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert, Blue, 6x13in, A-SAP-3A-0613
2 of 3 images
Ace Link Armor Side Armor Insert Level lllA Stab1 Protection, Black, 6x13in, A-SAP-3AS1-0613
3 of 3 images
Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate, Regular Aramid, Blue, 6x13in, A-SAP-3A-0613
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
3 Models AvailableColor
All
Fabric/Material
All
Additional Features
All
Search
List: $94.50Save 10%
$85.05
SP Bucks$4.25
List: $129.50Save 10%
$116.55
SP Bucks$17.48
List: $140.00Save 10%
$126.00
SP Bucks$22.68
Product Info for Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate
Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate belongs to our big collection of Ace Link Armor Armor Plates. You should definitely explore the full range of Armor Plates from Ace Link Armor which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 6x13 in |
| Height: | 13 in |
| Fabric/Material: | Nylon TPU/High grade Polyethylene |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 1.1 lb |
| Armor Curve: | Non-Curved |
| Plate Dimension: | 6x13 |
| Plate Application: | Side |
Features of Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate
- Level IIIA Side Armor Insert: Designed to offer IIIA side protection, enhancing personal safety and security.
- Protection: Provides NIJ.06 Level IIIA protection.
- Structure: Lightweight and pliable with FlexCore technology.
- Waterproof Technology: Sealed using ultrasonic technology and TPU for true waterproofing. It's also buoyant and can float.
- Multi-Hit Capability: Can withstand multiple hits, providing reliable protection in various scenarios.
- Versatile Stopping Power: Capable of stopping a range of ammunition types including 22LR, shotgun, .25, .32, .380, 38 special, 9mm Luger or NATO, .40 S&W, .357 Magnum, .357 Sig, .45 Gap, .45 ACP, 10mm, and .44 Magnum, as well as foreign-made weapons such as 9mm Makarov.
Package Contents:
- Ace Link Armor Level 3A Side Armor Insert Plate