1 of 5 images
Ace Link Armor Level 3A Backpack Armor Insert Aramid Flexcore, Blue, 8x10in, A-SAP-3A-0810-FLX
2 of 5 images
Ace Link Armor Level 3A Backpack Armor Insert Aramid Flexcore, Blue, 8x10in, A-SAP-3A-0810-FLX
3 of 5 images
Ace Link Armor Level 3A Backpack Armor Insert Aramid Flexcore, Blue, 8x10in, A-SAP-3A-0810-FLX
4 of 5 images
Ace Link Armor Level 3A Backpack Armor Insert Aramid Flexcore, Blue, 8x10in, A-SAP-3A-0810-FLX
5 of 5 images
Ace Link Armor Level 3A Backpack Armor Insert Aramid Flexcore, Blue, 8x10in, A-SAP-3A-0810-FLX
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Size:
- One Size
- Additional Features:
- Flexcore
- Weight:
- 1.1 lb
- Quantity:
- 1
- Height:
- 10 in
- Fabric/Material:
- Aramid/Nylon TPU
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Curve:
- Non-Curved
- Plate Dimension:
- 8x10
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5ID-BP-SP26-A-SAP-3A-0810-FLX
MPN: A-SAP-3A-0810-FLX
UPC: 810033863974
List: $161.00Save 10%
$144.90
SP Bucks$2.90
Product Info for Ace Link Armor Level 3A Aramid Flexcore Backpack Armor Plate
Ace Link Armor Level 3A Aramid Flexcore Backpack Armor Plate belongs to our big selection of Ace Link Armor Armor Plates. Don't forget to take a look at the complete line of Armor Plates from Ace Link Armor which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Ace Link Armor Level 3A Aramid Flexcore Backpack Armor Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Size: | One Size |
| Weight: | 1.1 lb |
| Pack Application: | Tactical |
| Backpack Accessory Type: | External Add Ons |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Fabric/Material: | Aramid/Nylon TPU |
| Additional Features: | Flexcore |
| Dimensions: | 8x10 in |
| Armor Curve: | Non-Curved |
| Height: | 10 in |
| Plate Dimension: | 8x10 |
| Plate Application: | Front and Back |
Features of Ace Link Armor Level 3A Aramid Flexcore Backpack Armor Plate
- Level IIIA Side Armor Insert: Designed to offer IIIA side protection, enhancing personal safety and security.
- Protection: Provides NIJ.06 Level IIIA protection.
- Structure: Lightweight and pliable with FlexCore technology.
- Waterproof Technology: Sealed using ultrasonic technology and TPU for true waterproofing. It's also buoyant and can float.
- Multi-Hit Capability: Can withstand multiple hits, providing reliable protection in various scenarios.
- Versatile Stopping Power: Capable of stopping a range of ammunition types including 22LR, shotgun, .25, .32, .380, 38 special, 9mm Luger or NATO, .40 S&W, .357 Magnum, .357 Sig, .45 Gap, .45 ACP, 10mm, and .44 Magnum, as well as foreign-made weapons such as 9mm Makarov.
Package Contents:
- Ace Link Armor Level 3A Aramid Flexcore Backpack Armor Plate