1 of 5 images
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate, Black, 10x12in, B-AP-3P-1012-ALU-MC
2 of 5 images
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate, Black, 10x12in, B-AP-3P-1012-ALU-MC
3 of 5 images
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate, Black, 10x12in, B-AP-3P-1012-ALU-MC
4 of 5 images
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate, Black, 10X12in, B-AP-3P-1012-ALU-MC
5 of 5 images
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate, Black, 10x12in, B-AP-3P-1012-ALU-MC
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Size:
- 10x12 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 5.5 lb
- Condition:
- New
- Thickness:
- 0.85 in
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5ID-BP-SP21-B-AP-3P-1012-ALU-MC
MPN: B-AP-3P-1012-ALU-MC
UPC: 810033863882
List: $229.00Save $20.00
$209.00
SP Bucks$4.18
Product Info for Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate
Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate belongs to our larger collection of Ace Link Armor Armor Plates. You should definitely explore the full variety of Armor Plates from Ace Link Armor which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 10x12 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 5.5 lb |
| Condition: | New |
| Thickness: | 0.85 in |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Application: | Front and Back |
Features of Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate
- Multi-Curve Design for Enhanced Comfort: The plate's ergonomic multi-curve design conforms to the contours of the body, ensuring a comfortable and secure fit. This ergonomic shape reduces pressure points and allows for a better range of motion, enabling the wearer to perform at their best during prolonged missions or critical operations.
- Lightweight and Maneuverable: Despite its exceptional protection capabilities, the Level 3+ Multi-Curve Special Threat Armor Plate remains remarkably lightweight.
- Versatile Defense: Enjoy comprehensive protection against popular rounds such as the Green Tip (5.56 M855) and 7.6239mm, without compromising on mobility or safety. The spall-free design further ensures your safety, reducing the risk of secondary fragmentation upon impact.
- Extended Ceramic Coverage: Choose ACELINK Armor plates with Extended Ceramic Coverage for unparalleled protection of your vital organs. This ceramic ballistic plate offers an increased protection area, leaving no room for compromise when it comes to your safety.
- Comfort and Performance: With ceramics lighter than steel, ballistic vests equipped with ACELINK plates provide superior comfort without sacrificing performance. Remain agile and focused during critical operations, knowing that your protection does not come at the cost of mobility.
Package Contents:
- Ace Link Armor Level 3+ Ceramic Multi-Curve Plate