03:36
07:21
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Ace Link Armor - Dual-Protection Armor Panels Testing
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Ace Link Armor Level IIIA Soft Armor Panel Test
1 of 2 images
Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate, Black, 10x12in, A-SAP-3AS1-1012
2 of 2 images
Ace Link Armor Dual Protection Bullet and Stab Proof Insert, Black, 10x12in, A-SAP-3AS1-1012
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Size:
- 10x12 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- 70D Nylon TPU
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 1.1 lb
- Armor Curve:
- Non-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5ID-BP-SP12-A-SAP-3AS1-1012
MPN: A-SAP-3AS1-1012
UPC: 810033861192
List: $161.00Save 10%
$144.90
SP Bucks$2.90
Product Info for Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate
Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate belongs to our greater variety of Ace Link Armor Armor Plates. Be sure to have a look at the full selection of Armor Plates from Ace Link Armor which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate:
| Manufacturer: | Ace Link Armor |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 10x12 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | 70D Nylon TPU |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 1.1 lb |
| Armor Curve: | Non-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Application: | Front and Back |
Features of Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate
- Dual-Protection: Stabproof and Bulletproof: Experience the ultimate in safety with our Multi-Threat Protection solution a combination of stabproof and bulletproof technology designed to keep you safe in a variety of scenarios.
- Superior Protection: Soft body armor panels, measuring 10x12шт, provide exceptional defense against handgun rounds, knives, and spikes.
- High-Quality Materials: These panels have an NIJ 06 rating and can withstand impact energies of up to 36J, making them the premier choice for safeguarding against a range of potential dangers.
- made in specialized factories: Crafted at our Santa Ana, California factory.
- Versatile and Adaptable: Ideal for personal protection, law enforcement, and security personnel.
Package Contents:
- Ace Link Armor Dual Protection Bullet And Stab Proof Insert Plate