1 of 2 images
Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel, 8.3/1, Right, LP, ZENON MG-X-SHS
2 of 2 images
Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel, 6.8/1, Right, LP, ZENON MG-X
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Gear Ratio
All
Search
List: $469.95Save $19.96
$449.99
SP Bucks$9.00
$469.95
SP Bucks$9.40
Product Info for Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel
Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel belongs to our greater selection of Abu Garcia Fishing Gear. You should definitely explore the complete selection of Fishing Gear from Abu Garcia which we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel:
| Manufacturer: | Abu Garcia |
| Bearing Count: | 11 |
| Reel Size: | 5.1 oz |
| Max Drag: | 15 lbs |
| Braid Capacity: | 50lbs/75yds, 30lbs/110yds, 20lbs/145yds |
| Drag: | Star Drag |
| Anti-Reverse: | Instant Anti-Reverse |
| Braking System: | Centrifugal |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Spare Spool Material - No Spare Spool, Drag Material - Carbon Fiber |
| Weight: | 5.1 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel
- 10 stainless steel HPCR bearings + 1 roller bearing
- One Piece X-Mag alloy frame
- Carbon Matrix drag system
- IVCB-4 braking system
- Infini II spool design
- Compact bent carbon handle
- Flat EVA knobs
- Aircraft grade aluminum main gear
- Ti coated line guide
- Recessed reel foot
- Lube port
Package Contents:
- Abu Garcia Zenon MG-X Low Profile Baitcast Reel