1 of 1 images
Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel, 5.3/1, Right, 6500, C3-6500CRPSPC22
Tap Tap to Zoom
- Gear Ratio:
- 5.3:1
- Bearing Count:
- 4
- Reel Size:
- 11.6 oz
Code: J82-F4-AGCCSR1-C3-6500CRPSPC22
MPN: 1571254
UPC: 036282107991
$189.95
SP Bucks$3.80
Product Info for Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel
Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel is part of our larger selection of Abu Garcia Fishing Gear. Remember to explore the complete line of Fishing Gear from Abu Garcia which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel:
| Manufacturer: | Abu Garcia |
| Gear Ratio: | 5.3:1 |
| Bearing Count: | 4 |
| Reel Size: | 11.6 oz |
| Max Drag: | 15 lbs |
| Recovery: | 26 in per turn |
| Braid Capacity: | 20lbs/415yds, 50lbs/220yds, 30lbs/310yds |
| Drag: | Star Drag |
| Anti-Reverse: | Instant Anti-Reverse |
| Spool Material: | Aluminum |
| Pre-Spool: | Not Pre-Spooled |
| Braking System: | Centrifugal |
| Weight: | 11.6 oz |
| Additional Features: | Drag Material - Carbon Fiber, Spare Spool Material - No Spare Spool |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel
- 3 Stainless steel ball bearings + 1 roller bearing
- Carbon Matrix drag system
- 6 pin centrifugal brake
- Synchronized level wind system
- Extended bent handle
Package Contents:
- Abu Garcia C3 Carp Special Round Baitcast Reel