1 of 4 images
Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533
2 of 4 images
Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533
3 of 4 images
Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533
4 of 4 images
Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533
Tap Tap to Zoom
- Gear Ratio:
- 4.1:1
- Bearing Count:
- 2
- Reel Size:
- 21.5 oz
Code: J82-F4-1324533
MPN: 1324533
UPC: 036282615298
$219.95
SP Bucks$4.40
Product Info for Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533
Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533 belongs to our big collection of Abu Garcia Fishing Gear. You should look at entire variety of Fishing Gear from Abu Garcia which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533:
| Reel Size: | 7001 |
| Reel Handle Position: | Left Hand |
| Gear Ratio: | 4.1 |
| Retrieve Rate: | 22" |
| Braking System: | Centrifugal |
| Bearings: | 2 |
| Braid Capacity (AYards/lbs): | 515/30, 420/40, and 360/50 |
| Mono Capacity (Yards/lbs): | 325/17, 250/20, and 230/25 |
| Drag Material: | Multi Disc |
| Max Drag: | 20 lbs |
| Spool Material: | Aluminum |
| Drag Type: | Star Drag |
| Anti-Reverse: | Instant |
| Weight: | 21 1/2 oz |
Features of Abu Garcia Ambassadeur 7000 C Round Baitcast Reel , 7001 4.1:1 Gear Ratio, 2 Bearings, 22" Retrieve Rate, 20 lb Max Drag, Left Hand 1324533:
- Corrosion resistant instant anti reverse bearing provides greater protection
- Smooth and consistent multi disc drag system
- Duragear brass gear for extended gear life
- 6 pin centrifugal brake gives consistent brake pressure throughout the cast
- Extended bent handle with power knobs for increased cranking power
- Synchronized level wind system improves line lay and castability
Package Contents:
- Abu Garcia C-7001 AMB BCAST REEL LH 1324533