1 of 2 images
Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532
2 of 2 images
Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532
Tap Tap to Zoom
- Gear Ratio:
- 4.1:1
- Bearing Count:
- 2
- Reel Size:
- 21.5 oz
Code: J82-F4-1324532
MPN: 1324532
UPC: 036282615281
List: $229.99Save $10.04
$219.95
SP Bucks$4.40
Product Info for Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532
Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532 belongs to our massive collection of Abu Garcia Fishing Gear. You should definitely take a look at the full variety of Fishing Gear from Abu Garcia that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532:
| Reel Size: | 7000 |
| Reel Handle Position: | Right Hand |
| Gear Ratio: | 4.1 |
| Retrieve Rate: | 22" |
| Braking System: | Centrifugal |
| Bearings: | 2 |
| Braid Capacity (AYards/lbs): | 515/30, 420/40, and 360/50 |
| Mono Capacity (Yards/lbs): | 325/17, 250/20, and 230/25 |
| Drag Material: | Multi Disc |
| Max Drag: | 20 lbs |
| Spool Material: | Aluminum |
| Drag Type: | Star Drag |
| Anti-Reverse: | Instant |
| Weight: | 21 1/2 oz |
Features of Abu Garcia Ambassadeur 7000 C Round Baitcast Reel , 7000 4.1:1 Gear Ratio, 2 Bearings, 22" Retrieve Rate, 20 lb Max Drag, Right Hand 1324532:
- Corrosion resistant instant anti reverse bearing provides greater protection
- Smooth and consistent multi disc drag system
- Duragear brass gear for extended gear life
- 6 pin centrifugal brake gives consistent brake pressure throughout the cast
- Extended bent handle with power knobs for increased cranking power
- Synchronized level wind system improves line lay and castability
Package Contents:
- Abu Garcia C-7000 AMB 7000 BCAST REEL 1324532