1 of 2 images
5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case, 18L, Black, 1 SZ, 56474ABR-019-1 SZ
2 of 2 images
5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case, 18L, Black, 1 SZ, 56474ABR-019-1 SZ
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 12 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 29 in
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
Code: T5-GC-LVM4S18L-56474ABR-019-1-SZ
MPN: 56474ABR-019-1 SZ
UPC: 888579884982
List: $135.00Save $10.00
$125.00
SP Bucks$2.50
Product Info for 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case
5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case belongs to our big selection of 5.11 Tactical Soft Gun Cases. Make sure to check out the full line of Soft Gun Cases from 5.11 Tactical that we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 840D Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 12 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 29 in |
| Weight: | 3 lb |
| Padding: | Shoulder Straps |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Pack Volume: | 18.3 liters |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Type: | Backpack |
| Gender: | Unisex |
Features of 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case
- Named best bag of SHOT Show 2019 by Everydaycarry.com
- Padded shoulder straps convert from backpack to crossbody
- Discrete/tuckable logo
- Grab handles
- 5.11's signature CenterLine design
Package Contents:
- 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case