1 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
2 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
3 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
4 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
5 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
6 of 6 images
5.11 Tactical Flex Med Pouch, Black, One Size, 56489-019-1 SZ
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- 500D Nylon
- Size:
- One Size
- Application:
- Tactical
Code: T5-M7-FMP-56489-019-1-SZ
MPN: 56489-019-1 SZ
UPC: 888579910810
List: $63.84Save 22%
$50.00
SP Bucks$1.00
Product Info for 5.11 Tactical Flex Med Pouch
5.11 Tactical Flex Med Pouch is part of our massive variety of 5.11 Tactical First Aid. Be sure to look at full selection of First Aid from 5.11 Tactical which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for 5.11 Tactical Flex Med Pouch:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Depth/Thickness: | 2.5 in |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 7 in |
| Color: | Black |
| Size: | One Size |
| Fabric/Material: | 500D Nylon |
| Application: | Tactical |
| Attachment Type: | Velcro |
Features of 5.11 Tactical Flex Med Pouch
- Versatile med pouch w/ Flex-HT Mounting System
- Pull tab for quick opening and dual zipper webbing for quick closure
- 500D nylon right panel w/ external shear storage
- Stretch woven left panel for compactness with elastic band for optional external tourniquet storage
- 1 Flex Hook Adapter included
- Pull out hook/loop flap for plate carrier attachment
Package Contents:
- 5.11 Tactical Flex Med Pouch