1 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
2 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
3 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
4 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
5 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
6 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
7 of 11 images
5.11 Tactical 42in Single Rifle Case, 34L, Kangaroo, 56688-134-1SZ
8 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
9 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
10 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
11 of 11 images
5.11 Tactical 42 Single Rifle Case - 56688-134-1SZ
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Kangaroo
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 44 in
- Height:
- 12.5 in
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
Code: T5-GC-5-566881341SZ-56688-134-1SZ
MPN: 56688-134-1SZ
UPC: 888579442908
List: $97.00Save $5.00
$92.00
SP Bucks$1.84
Product Info for 5.11 Tactical 42in Single Rifle Case
5.11 Tactical 42in Single Rifle Case belongs to our massive variety of 5.11 Tactical Soft Gun Cases. You should definitely explore the full collection of Soft Gun Cases from 5.11 Tactical that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for 5.11 Tactical 42in Single Rifle Case:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Kangaroo |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 44 in |
| Height: | 12.5 in |
| Weight: | 1.3 kg |
| Fastener/Closure Type: | MOLLE |
| Padding: | Yes |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Internal Length: | 42 in |
Features of 5.11 Tactical 42in Single Rifle Case
- Fully padded rifle case
- External web MOLLE for pouch attachment
- Gear Set compatible
- 4x4 loop and 6x1 name tape
- Top carry handle, removable shoulder strap
- Internal padded muzzle and butt stock sleeve
- Internal rifle retention with dual removable straps
- Abrasion resistant external webbing perimeter
- YKK lockable zippers
- 5.11 signature Center Line design
Package Contents:
- 5.11 Tactical 42in Single Rifle Case